Witamy na szlaku
Witamy na szlaku turystyki kulturowej „Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji”. Możecie tutaj Państwo znaleźć szereg przydatnych informacji, które przybliżą Wam obecną od ponad tysiąca lat na ziemiach polskich tradycję wschodniego chrześcijaństwa. W serwisie prezentujemy wybrane perły prawosławnej architektury sakralnej od Suwalszczyzny po Łemkowszczyznę, głównie drewnianej. Naszym celem jest zaprezentowanie tych pięknych prawosławnych świątyń w sposób jak najbardziej atrakcyjny i praktyczny zarazem, abyście mogli rowerem, autem, bądź pieszo wybrać się na nasz szlak, odwiedzić cerkwie oraz kontemplować ich atmosferę i unikalne piękno.
Co proponujemy
Przygotowaliśmy dla Państwa wiele praktycznych materiałów multimedialnych, które mamy nadzieję przybliżą te piękne zabytkowe polskie cerkwie prawosławne. Oglądając filmy przewodnickie z narracją opiekunów duchowych świątyni i przewodników, okraszone nastrojowym śpiewem cerkiewnym, można wczuć się w klimat cerkwi. Udając się na wirtualne wycieczki, składające się ze zdjęć panoramicznych 360 można wręcz się poczuć jakbyśmy byli w środku świątyń. A dla aktywnych turystów przygotowaliśmy propozycję tras rowerowych. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania cerkwi, a w przyszłości do udania się tam osobiście.
Kto zaprasza
Gospodarzem szlaku jest Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, beneficjent projektu “Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu”. Celem projektu, finansowanego z Funduszy Europejskich programu “Infrastruktura i Środowisko” jest Odbudowa tradycji prawosławnej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej z jednoczesnym wsparciem rozwoju turystyki kulturowo-religijnej.
Zwieńczenie projektu
W Lublinie miała miejsce konferencja na zakończenie projektu “Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu,” w ramach której odrestaurowano 19 cerkwi prawosławnych na terenie czterech województw. Ten potężny projekt był realizowany od 2017 roku. Uzyskał wsparcie ponad 22 mln złotych z EFRR. Na konferencji gościł m. in. sekretarz stanu w MKiDN i Generalny Konserwator Zabytków dr Jarosław Sellin, którego wystąpienie prezentujemy na filmie. Konferencja odbyła się 21 lutego 2022 roku.
Opis projektu
Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska informuje, że w oparciu o umowę o dofinansowanie nr POIS.08.01.00-00-1035/16-00 z dnia 5 maja 2017 r. przystąpiła do realizacji projektu pn.: „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu”, nr POIS.08.01.00-00-1035/16 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
Projekt dotyczy rewaloryzacji przetrwałego dziedzictwa kultury wschodniosłowiańskiej w postaci drewnianych zabytków nieruchomych i ruchomych w południowej i wschodniej części Polski. Inwestycja obejmuje obiekty z terenu Małopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny i Podlasia, w tym:
- Cerkiew Opieki Matki Bożej w Wołowcu
- Cerkiew Św. Bazylego Wielkiego w Koniecznej
- Cerkiew Spotkania Pańskiego w Morochowie
- Cerkiew Narodzenia N.M.P. w Rozdzielu
- Cerkiew św. Archanioła Michała w Turzańsku
- Cerkiew Św. Apostoła Łukasza w Kunkowej
- Cerkiew Św. Archanioła Michała w Wysowej Zdroju
- Cerkiew Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie
- Cerkiew prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie
- Kaplica cmentarna w Holi
- Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP w Jabłecznej
- Zabytkowy budynek przyklasztorny w Jabłecznej
- Cerkiew Opieki Matki Bożej w Kobylanach
- Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach
- Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Terespolu
- Cerkiew Podwyższenia Św. Krzyża w Narwi
- Cerkiew Wszystkich Świętych w Suwałkach
- Cerkiew pw. św. św. Cyryla i Metodego w Białowieży
- Kapliczka w Białowieży
Obiekty dziedzictwa kulturowego poddane działaniom z zakresu rewaloryzacji i konserwacji zostaną połączone szlakiem turystyki kulturowej „Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji”.
Wartość wchodzącej w zakres Projektu tkanki zabytkowej została podkreślona wpisami do stosownych rejestrów zabytków, a w przypadku cerkwi św. Michała Archanioła w Turzańsku objęciem ochroną jako zabytek znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat – seryjny wpis transgraniczny polsko-ukraiński z 2013 roku).
Wartość projektu: 26 686 708,19 zł
Dofinansowanie z EFRR: 22 683 701,49 zł
Celem ogólnym Projektu jest odbudowa tradycji prawosławnej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej z jednoczesnym wsparciem rozwoju turystyki kulturowo-religijnej. Projekt nakierowany jest na rewaloryzację i upowszechnienie zdegradowanego dziedzictwa kultury wschodniosłowiańskiej wraz z jego otoczeniem oraz wykreowanie narodowego produktu turystyki kulturowej: szlaku „Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji”. Cel ogólny rozwijają cele szczegółowe, w tym:
- renowacja cerkwi drewnianych wschodnich Diecezji PAKP – województwa: małopolskie, podkarpackie, lubelskie i podlaskie;
- konserwacja bezcennych elementów wyposażenia cerkwi– zabytki drewniane;
- zabezpieczenie i digitalizacja obiektów zabytkowych, w tym opracowanie materiału filmowego o charakterze przewodnika do wykorzystania w terenie za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
INFORMACJA O FUNKCJONOWANIU MECHANIZMU UMOŻLIWIAJĄCEGO SYGNALIZOWANIE O POTENCJALNYCH NIEPRAWIDŁOWOŚCIACH LUB NADUŻYCIACH FINANSOWYCH
Przywiązując wagę do zapewnienia realizacji projektu w sposób etyczny, jawny i przejrzysty Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska udostępnia opracowane przez Instytucję Zarządzającą POIiŚ narzędzie informatyczne umożliwiające przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego: https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/
RODO – klauzula informacyjna