Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji

Witamy na szlaku

Witamy na szlaku turystyki kulturowej „Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji”. Możecie tutaj Państwo znaleźć szereg przydatnych informacji, które przybliżą Wam obecną od ponad tysiąca lat na ziemiach polskich tradycję wschodniego chrześcijaństwa. W serwisie prezentujemy wybrane perły prawosławnej architektury sakralnej od Suwalszczyzny po Łemkowszczyznę, głównie drewnianej. Naszym celem jest zaprezentowanie tych pięknych prawosławnych świątyń w sposób jak najbardziej atrakcyjny i praktyczny zarazem, abyście mogli rowerem, autem, bądź pieszo wybrać się na nasz szlak, odwiedzić cerkwie oraz kontemplować ich atmosferę i unikalne piękno.

Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji

Co proponujemy

Przygotowaliśmy dla Państwa wiele praktycznych materiałów multimedialnych, które mamy nadzieję przybliżą te piękne zabytkowe polskie cerkwie prawosławne. Oglądając filmy przewodnickie z narracją opiekunów duchowych świątyni i przewodników, okraszone nastrojowym śpiewem cerkiewnym, można wczuć się w klimat cerkwi. Udając się na wirtualne wycieczki, składające się ze zdjęć panoramicznych 360 można wręcz się poczuć jakbyśmy byli w środku świątyń. A dla aktywnych turystów przygotowaliśmy propozycję tras rowerowych. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania cerkwi, a w przyszłości do udania się tam osobiście.

Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji

Kto zaprasza

Gospodarzem szlaku jest Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, beneficjent projektu “Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu”. Celem projektu, finansowanego z Funduszy Europejskich programu “Infrastruktura i Środowisko” jest Odbudowa tradycji prawosławnej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej z jednoczesnym wsparciem rozwoju turystyki kulturowo-religijnej.

Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji

Zwieńczenie projektu

W Lublinie miała miejsce konferencja na zakończenie projektu “Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu,” w ramach której odrestaurowano 19 cerkwi prawosławnych na terenie czterech województw. Ten potężny projekt był realizowany od 2017 roku. Uzyskał wsparcie ponad 22 mln złotych z EFRR. Na konferencji gościł m. in. sekretarz stanu w MKiDN i Generalny Konserwator Zabytków dr Jarosław Sellin, którego wystąpienie prezentujemy na filmie. Konferencja odbyła się 21 lutego 2022 roku.

Skip to content