Podlasie

Kapliczka prawosławna

Wstęp

Lokalizacja

Prawosławna kapliczka jest obecnie zlokalizowana w Białowieży przy ul. Sportowej w bezpośrednim sąsiedztwie białowieskiej parafialnej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy 

Krótka

Historia

Kapliczkę zbudowano ok. 1900 roku. Pierwotnie znajdowała się przy ulicy Stoczek, gdzie stała mniej więcej po środku tej ulicy. Po II wojnie światowej została przeniesiona w obecne miejsce …

Architektura

Drewniana

Jest to budowla drewniana konstrukcji zrębowej, szalowana, zbudowana na planie kwadratu. Jest przykryta dachem namiotowym zwieńczonym bębnem z małą cebulastą kopułką i prawosławnym krzyżem 

ZAPRASZAMY NA

Wirtualne zwiedzanie

Film przewodnicki # Szczegółowe informacje # Wirtualna wycieczka # Trasa rowerowa
Przygotowaliśmy dla Państwa kilka praktycznych materiałów multimedialnych, które mamy nadzieję przybliżą te piękne zabytkowe polskie cerkwie prawosławne. Oglądając film przewodnicki z narracją opiekuna duchowego świątyni i przewodnika, okraszony nastrojowym śpiewem cerkiewnym można wczuć się w jej klimat. Udając się na wirtualną wycieczkę, składającą się ze zdjęć panoramicznych 360 można wręcz się poczuć jakbyśmy byli w środku świątyni. A dla aktywnych turystów przygotowaliśmy propozycję trasy rowerowej. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania cerkwi, a w przyszłości do udania się tam osobiście.

Wprowadzenie

Miejscowe przekazy mówią, że już w XVII w. istniała w Białowieży niewielka cerkiew, zlokalizowana przy Drodze Browskiej, którą spalono razem z wsią w 1710 roku podczas szalejącej epidemii dżumy. Obecną prawosławną cerkiew św. Mikołaja zbudowano w Białowieży pod koniec XIX wieku wraz z carskim pałacem z tego samego budulca, czerwonej cegły. O jej wyjątkowości decyduje sprowadzony z Petersburga ikonostas, ozdobiony chińską porcelaną, tzw. majoliką. Jest to absolutny unikat, zabytek klasy zerowej. Na świecie istnieją tylko trzy takie porcelanowe ikonostasy.

Historia kapliczki

Nieopodal cerkwi św. Mikołaja, przy ul. Sportowej znajduje się drewniana kapliczka, zbudowana około 1900 roku. Pierwotnie znajdowała się przy ulicy Stoczek, gdzie stała mniej więcej po środku tej ulicy, ale po II wojnie światowej została przeniesiona w obecne miejsce w sąsiedztwie głównej cerkwi parafialnej. Takie kapliczki nie są typowe dla prawosławnej tradycji na Podlasiu, gdzie raczej dominują drewniane krzyże.

Z powstaniem kapliczki wiąże się pewna ciekawa historia, opowiadana przez najstarszych mieszkańców Białowieży. Otóż 100 lat temu gdzieś na środku Stoczka Żyd postawił karczmę. Potem chcąc uniknąć konkurencji ze strony pobratymców, postawił chrześcijańską kaplicę, tą zachowaną do dzisiaj, gdyż ich prawo pozwalało stawiać nowe obiekty przynajmniej w odległości kilometra od chrześcijańskich świątyń. Ile jest prawdy w tej zabawnej historii? No cóż, tego już dzisiaj nie zweryfikujemy.

Architektura

Białowieska kapliczka została zbudowana na planie kwadratu. Jest to budowla drewniana konstrukcji zrębowej, szalowana. Jest przykryta dachem namiotowym zwieńczonym bębnem z małą cebulastą kopułką zakończoną prawosławnym krzyżem. W narożnikach budowli znajdują się zdobienia w postaci rzeźbionych drewnianych kolumn. Nad wejściem znajduje się mały podcień z trójkątnym szczytem.

Wnętrze

W niewielkim wnętrzu na ścianach umieszczono ikony Jezusa Chrystusa i Bogarodzicy, a na centralnie ustawionym anałoju ikonę Apostołów Słowian św. św. Cyryla i Metodego.

Zwiedzaj

Wirtualna wycieczka

Zaplanuj podróż

Trasa rowerowa

Oto propozycja trasy rowerowej dla aktywnych turystów. Aby z niej skorzystać ściągnij plik na komputer, klikając przycisk po lewej, rozpakuj go, załaduj plik .gpx na dowolne urządzenie GPS do nawigacji… i w drogę. Życzymy udanej i owocnej podróży.

Porównaj

Renowacje

Po II wojnie światowej kapliczkę przeniesiono do obecnej lokalizacji i przeprowadzono prace renowacyjne.

W latach 80-tych XX wieku w kapliczce wymieniono dach i gruntownie ją odmalowano.

W 2019 roku została wykonana gruntowna renowacja kapliczki. Było to możliwe dzięki środkom, pozyskanym z Unii Europejskiej.

Kapliczka prawosławna w Białowieży przed renowacjąKapliczka prawosławna w Białowieży po renowacji
Uchwycone i utrwalone

Galeria fotograficzna

Skip to content